HomeCategory

Themelueset

SABINA KODRA u diplomua në Akademinë e Arteve në Tiranë në vitin 1999 në degën regji teatri. Në vitin 2001, ajo krijoi kompaninë shqiptare të filmit ERAFILM dhe bashkë-prodhoi filmin e saj të parë Letra ere, me regji të Edmond Budinë. Së bashku me regjisorin Robert Budina, më pas prodhoi një sërë filma të shkurtër, dokumentarë dhe para se të realizonte komedinë, Ballkan Pazar (2011). Kodra gjithashtu ka mbuluar role të ndryshme si producente ekzekutive, asistent regjisor në bashkëpunime të ndryshme shqiptare dhe ndërkombëtare, duke përfshirë EDUART (2006), filmin e mirënjohur grek Lindje Perëndim Lindje (2009) të Gjergj Xhuvanit dhe HONEYMOONS (2010) me regji të Goran Paskalieviç. Ajo gjithashtu ka prodhuar filmin, AGON (2012) nga Robert Budina (Zgjedhja e Shqipërisë për Filmin më të Mirë të Gjuhëve të Huaja të Akademisë Amerikane, Oscars 2013). Ajo gjithashtu ka prodhuar BOTA nga Iris Elezi dhe Thomas Logoreci (Përfaqsimi i Shqipërisë në garën për Oscar për vitin 2015), bashkë-prodhuar SWORN VIRGIN nga Laura Bispuri (Berlinale Gara Zyertare 2015). Kodra përfundoi kohët e fundit filmin me metrazh të gjatë Streha Mes Reve me regji të Robert Budinës, i cili tashmë është pranuar në garën kryesore të Talinit të 2018 IFF. Në vitin 2018, Sabina Kodra prodhoi dy filma të shkurtër, Emri im është Sonila dhe Me Duar Në Xhepa me dy skenaristë / regjisorë premtues shqiptarë, Suela Bako dhe Ergys Meta. Me Ergys Meta, Sabina po zhvillon aktualisht filmin e tij të parë, Nji Prej Nesh, që do të xhirohet në 2019. Me Suela Bako, Sabina Kodra po zhvillon edhe filmin e saj të parë që do të xhirohet në vitin 2020.

SUELA BAKO lindur në vitin 1976, në Tiranë, Shqipëri. Përfundoi studimet e plota për aktrim, 1999, në Akademinë e Arteve në Tiranë. Ka punuar si regjisor dhe producent televiziv nga viti 2002-2013. Ka kryer Masterin për regji filmi dhe televizioni në Universitetin e Arteve në Tiranë.

Ajo ka drejtuar shumë filma të shkurtër si “Shirt Sleves / The Dinner dhe ka fituar çmimin e filmit më të mirë – Gjakova FF 2014. Suela është një aktore dhe regjisore, e njohur për Bloodlands me regji të Steven Kastrissios në vitin 2017, aktorja shqiptare Suela Bako fitoi çmimin çmimi i aktores më të mirë në “Nashville Film Festival” në Shtetet e Bashkuara.

Duke luajtur rolin e Shpresës në zhanrin horror “Bloodlands”, ajo arriti të vlerësohej nga juria dhe të merrte këtë çmim, i cili është jashtëzakonisht i rëndësishëm për aktoren, duke pasur parasysh filmat e tjerë konkurrues.

EGLANTINA CENOMERI ka lindur në Tiranë, Shqipëri në vitin 1981. Fëmijërinë e kaloi në Berlin, Gjermani. Ajo ka mbaruar studimet për regji dhe dramaturgji në Akademinë e Arteve të Bukura, si dhe vazhdoi shkollimin e saj me studime pasuniversitare, duke marrë titullin Master në Filozofi dhe Sociologji nga Universiteti i Shkencave në Tiranë, me temën “Antropologjia e Teatrit”. Karriera e saj filloi si regjisore në Projektin e Regjisorëve të Rinj në Teatrin Kombëtar, me regjinë e “Knepp” të George Goldenberg, si dhe punoi si asistente regjisore, me figura të njohura si Ellen Stewart në teatrin “La Mamma” për “AESCLEPIUS” dhe regjisorin austriak Chris Papke për “Forca e zakonit të Thomas Bernhard”. Si aktore ka interpretuar në produksione të ndryshme teatrale ndërkombëtare, në vepra si “Becket’s Sweet – Thattine – Not I – Quad” me Astragali Teatro dhe “Trojanët” e Vangelis Vasilopoulos. Gjithashtu ka qenë pjesë e trupës aktoriale të “Një dasmë e respektuar” e Bertolt Brecht në Teatrin Kombëtar të Tiranës dhe “Elektra” e Adonis Filipit në Teatrin Kombëtar. Krahas punës skenike, Eglantina ka luajtur në disa filma me metrazh të shkurtër, duke përfshirë “CIGARET E SHTUNËS” dhe “Shenjat” me regji të Odeta Cunaj, i cili fitoi çmim në kategorin e filmit të shkurtër në FILM FEST 2009. Ajo ka aktruar dhe në filma të artistikë si p.sh. produksioni belg “DOSSIER K” me regji të Yan Verhayan, i cili mori Çmimin Special të Jurisë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Durrës në 2010 dhe “AGON”, një film artistik me regji të Robert Budinës.

Rafaela themeloi Komunikimin Iceberg në vitin 1999, tani një kompani e udhëheqëse në fushën e reklamës. Ajo ka qenë vullnetare për më shumë se 6 vjet në programe të ndryshme për fuqizimin e grave në biznes dhe ndërmarrësi.

Ema përfundoi studimet e saj në Akademinë e Arteve në vitin 1993 me një diplomë në Aktrim. Për më shumë se 10 vjet, ajo ka qenë lektore në Akademinë e Arteve, si dhe një aktore dhe regjisore e suksesshme në Shqipëri. Ema është e njohur për të qenë një aktiviste e të drejtave të grave dhe si një nga figurat më të shquara mediatike për ngritjen e vetëdijes për barazinë gjinore në Shqipëri.

Luljeta Lleshanaku lindi në Elbasan, Shqipëri. Ajo u rrit nën regjimin stalinist të Enver Hoxhës. Edhe pse e ndaluar të ndiqte një arsim të lartë nën sundimin e tij, ajo mundi të studionte në Universitetin e Tiranës. Më vonë ajo fitoi një MFA nga Kolegji Warren Wilson. Është autore e tetë përmbledhjeve poetike të botuara në Shqipëri dhe katër në anglisht: Fresco: Selected Poems (New Directions, 2002); Haywire: Poezi të reja dhe të zgjedhura (Bloodaxe Books, 2011), në listën e ngushtë për Çmimin Corneliu M. Popescu për Përkthimin Evropian të Poezisë; Child of Nature (New Directions, 2010); dhe Hapësira Negative (New Directions, 2018).
Puna e Lleshanakut është përkthyer në frëngjisht, sllovakisht dhe gjermanisht, si dhe në anglisht dhe është publikuar në revista duke përfshirë Grand Street dhe Seneca Review. Ajo fitoi çmimin Crystal Vilenica dhe i është dhënë rezidenca dhe bursa nga Programi Ndërkombëtar i Shkrimtarëve të Universitetit të Iowa-s dhe Instituti Black Mountain. Aktualisht është drejtoreshë kërkimore në Institutin e Studimeve të Krimeve Komuniste në Tiranë.

Mira Tuci është gazetare e Departamentit të Kulturës në Televizionin Publik Shqiptar. Ajo njihet si një nga gazetaret më të kualifikuara të artit dhe kulturës në Shqipëri me më shumë se dhjetë vite prodhim tregimesh, reportazhesh dhe intervistash duke u zhvendosur nga teatri në letërsi nga muzika në kinema. Për shkak të kontributit të çmuar në media, ajo pati mundësinë të akreditohej si gazetare për Vizitën e Papa Françeskut në Shqipëri. Gjithashtu mori pjesë dhe ndoqi shumë festivale rajonale dhe ndërkombëtare të filmit, si skenariste për Festivalin Kombëtar të Këngës në RTSH, apo evente kulturore duke përfshirë këtu Festivalin e Filmit në Berlinale, Festivalin Kombëtar të Filmit në Durrës etj.
Ajo ka punuar si Autore e “ArTi” një program televiziv i drejtuar nga Digitalb – TOP Media, program që priti personalitete të shquara të artit, jo vetëm shqiptarë, por edhe yje të tillë si Duff McKagan apo shkrimtarë italianë. Mira ka qenë gazetare e lartë duke prodhuar për më shumë se katër vjet programin televiziv “Almanak” si intervistuese dhe moderatore e shumë artistëve dhe shkrimtarëve të njohur si: Ismail Kadare, Michele Placido, James Belushi apo regjisorë si Giuseppe Tornatore, Kean Loach, dhe Paolo Sorrentino.
Filloi të shkruante për gazetën e përditshme “KohaJone” dhe më pas për televizionet e njohura si TVA dhe Alsat (Televizioni Satelitor Shqiptar) gjithmonë si gazetare e kulturës. Ajo ka një Master të Arteve në Studime Evropiane në IRERIE France, një kurs të specializuar për PR dhe Komunikim në (Presidenza Regionaled’ Umbria) në Perugia dhe një diplomë për Gazetari nga Universiteti i Tiranës.


Warning: Undefined variable $page_for_header_id in /home/viziougz/albanianwomaninaudiovisual.com/wp-content/themes/awa/taxonomy-portfolio_category.php on line 5
NULL